תמ"א 38

"הדבר הכי חם בשנים האחרונות בעולם הנדל"ן"  

מתוך גלובס, אוקטובר 2014.

תמ"א  38, מבין התמ"אות הרבות הקיימות היום היא התמ"א המשפיעה ביותר על עולם הנדל"ן והמוכרת ביותר בקרב הציבור משום שהיא פונה לחלקים גדולים מבעלי הדירות לעומת מרבית התמ"אות אשר כמעט ולא נוגעות לחיי היום יום  של האזרחים.

במאמר זה נאבחן את הצורך לתוכנית זו, את מטרותיה, אציג על מי התוכנית חלה וכיצד מנסים ליישמה, אסקור את תוצאות היישום ואציג מספר בעיות שנתקלתי בהם בהתבססות על פרוטוקולי ועדות, פסקי דין, ועבודתי בפרקטיקה החל משנת 2011 תוך ראיה ביקורתית. אנסה להסיק מסקנות רלוונטיות לגבי מימוש התוכנית בראיה על עשר שנים מיום אישורה והצעה להמשך מימושה והרחבתה לאזורים בהם היא איננה מיושמת.
אתייחס בעבודתי למבני מגורים של גורמים פרטיים בלבד, ובסיכום אתייחס גם לנושא של מבני הציבור שהיום אומנם זוכים לזכויות מכוח התמ"א אך בפועל לא יוצאים פרויקטים שכאלו לפועל מהסיבות השונות בעיקרם כלכלית, הרשויות לא נהנות (כלכלית) מתוספות זכויות בתמורה לחיזוק.

המאמר נכתב על-ידי אדריכל זיו וקס בפברואר 2015 במסגרת עבודה עבור הטכניון – מכון טכנולוגי לישראל, הפקולטה לארכיטקטורה ובינוי ערים, בית הספר לתארים מתקדמים ע"ש אירווין וג'ואן ג'ייקובס. בהנחיית פרופ' שמאי אסיף וביעוץ עו"ד איריס האן.